boxové ustájení

17. února 2008 v 19:20 |  stáje-ustájení
Tento článek je určen pro majitele, kteří mjí své čtyřnohé kamarády ustájené v boxe. Je zde uvedeno sedm bodů, které pomohou odstranit koníkovu nudu z pobytu v boxe.
Umožněte koni výhled. Pohyb a aktivita v zorném poli pomáhá koni stimulovat mysl. Může to být člověk, zvíře nebo dokonce zemědělský stroj pracující na vedlejším poli.
Umožněte mu kontakt s ostatními koňmi. Když koně vyháníte na pastvinu, ujistěte se, že má společnost, které se může tělesně dotknout. Pokud ne, umístěte ho tam, kde jsou koně na sousední pastvině, aby mohli komunikovat a vzájemně se cítili. Ustájený kůň by se měl vidět na ostatní ustájená zvířata, avšak možnost vzájemně o sebe pečovat a přátelit se pro něho znamená mnohem víc. Měl by proto být vypouštěn ve společnosti přinejmenším jednoho zvířete, aby se spolu mohli přátelit.
Poskytněte mu zásobu krmení. Trávicí soustava koně je uzpůsobena přijímat malé dávky potravy po celý den, nikoliv jednou nebo dvakrát denně při vydatném krmení, jak to zpravidla děláme. Řadu menších dávek sena ze sítě jeho útroby lépe stráví a vychutnávání potravy koně zaměstnává na delší dobu.
Poskytněte mu zaměstnání. Kůň musí ve volné přírodě potravu hledat. Pro stimulaci ustájeného koně schovejte pamlsky pod čistou slámu, aby mu chvíli trvalo, než je najde, nebo na trám pověste tuřín, zabere mu dost času než ho sežere. Na trhu jsou k dostání hračky, třeba v podobě lizů, které kůň musí válet po zemi, aby z nich uvolnil oříšky či další pamlsky (spíše v zahraničí). To všechno ho pomáhá udržet duševně stimulovaného.
Poskytněte mu zábavu. Abyste osamoceného koně rozptýlili, dejte mu hračky. Rozptýlí ho však i jiné zvíře tak, na které se může dívat nebo si s ním může hrát. Stájová kočka se tak ocitne v dvojroli společníka a lovce myší.
Vytvořte mu přijemnou atmosféru. Osamocený kůň se v tichém prostředí uzavře do sebe; nemáte-li nic, co by ho stimulovalo, vytvořte mu alespoň přívětivou atmosféru. Koně mají rádi hudbu, nechte tedy na hodinu dvě puštěné rádio naladěné na vhodnou stanici. Jemná hudba může uklidňovat i zlepšovat náladu, neměla by však být příliš hlasitá, aby nezastírala ostatní zvuky. Jinak by se koně necítili bezpečně.
Poskytněte mu pohodlí. Kromě potravy a vody potřebuje kůň vhodnou podestýlku, která pomůže končetinám nést jeho tělesnou hmotnost a umožní mu bezpečně si lehnout a válet se. Koně však nejsou stavěni tak, aby vydrželi stát po celé hodiny na jednom místě. Jestliže zvíře není zraněno nebo nemocné, je v zájmu každého majitele koně každý den vypustit do výběhu se proběhnout, aby se zamezilo městnání tekutin, otokům končetin a celkovému ztuhnutí těla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 20. června 2008 v 19:27 | Reagovat

Jej, když si vzpomenu, jak máme ve škole výběh pro koně, kam občas prolezou slepice dírou v plotě a koně je pak načutávají jak na fotbale, musím se smát.. Nebo jak náš malý kozlík, co se protáhne otvorem pro krmení ze sousedního chlívka, kde jsou kozy a ovce a jak se pase s asi desetkrát vetšíma koňma na společné pastvě a strašně ho štve, že jsou rychlejší než on sám.. To se prostě nedá popsat, to se musí zažít.. Mám pěkné fotky,jak se na jedné pastvě pasou ovce, kozy, koně a sem tam nějaká slípka. Je to fakt pěkné..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama