Chody koní

20. února 2008 v 18:14 |  chody koní
Krok
Krok je čtyřfázový cestovní chod, při němž můžeme zřetelně slyšet čtyři pravidelné údery kopyt. Pokud krok začíná levou zadní, pohybují se nohy takto: levá zadní, levá přední, pravá zadní, pravá přední. Kůň vydává při kroku velmi málo energie. Jde také o nejsnazší chod pro začínající jezdce. Krok by měl být pohodlný, pravidelný, ale zároveň živý.
______________________________________________________________________________________
Klus
Klus je dvoufázový chod, při kterém kůň zvedá za zamě střídavě dvě diagonální nohy-levou zadní a pravou přední, po nichž následují levá přední a pravá zadní, které se zvedají již v okamžik před dopadem protější dvojice na zem. Klus ne nejtěžším chodem pro jezdce, protože kůň se při něm
odráží z jedné úhlopříčky na druhou, ale zároveň je nejčastěji používán,protože kůň dokáže klusem uběhnout velké vzdálenosti. Jezdec při klusu vysedává v okamžiku, kdy se nohy dotýkají země.
_______________________________________________________________________________________
Cval

Cval je třífázový chod. Ve cvalu se kůň pohybuje dopředu ve skocích, to znamená, že ve fázi vznosu
se žádná noha nedotýká země. Kromě toho je to asymetrický chod: Podle toho, jestli jde o pravý nebo levý cval, posazuje kůň kopyta rozdílně. Tuto asymetriizřetelně pocítíte, neboť kůň rád cválá poněkud "křivě". Dopadá zadníma nohama poněkud více dovnitř než předníma. Kůň používá krk k tomu, aby vyrovnal pohyb.
_______________________________________________________________________________________
Trysk
Trysk je čtyřfázový chod. Je to vlastně prodložený cval, ale se čtyřmi odělenými kročeji, které dodávají chodu ladnost a plynulost.Čtyřdobý trysk, při němž vede pravá přední, má následující sled:
levá zadní, pravá zadní, levá přední, pravá přední; pak následuje plný zdvih. Stejně jako při cvalu je i při trysku jedna přední noha vedoucí, což koni dovoluje udržovat rovnováhu při zatáčení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama