krmení 2.část

17. února 2008 v 17:23 |  krmení koně
LNĚNÉ SEMÍNKO Má dietetické účinky na trávicí ústrojí. Je vhodné pro klisny po porodu, pro nemocná zvířata nebo zvířata po nemoci. Má regenerační účinky pro těžce pracující a dostihové koně. Působí laksativně (projímavě). Má vliv na výměnu a kvalitu srsti.
KRMIVA PRŮMYSLOVÁ Jsou to zbytky po úpravě zemědělských produktů. Patří sem:
SUŠENÉ CUKROVARSKÉ ŘÍZKY Je to energetické krmivo a denní dávka je 2,5 kg. Podáváme je máčené.
SUŠENÉ BRAMBOROVÉ VLOČKY Zkrmují se máčené, namíchané s řezankou. L
NĚNÉ POKRUTINY, EXTRAHOVANÝ LNĚNÝ ŠROT Je dobře stravitelný, vhodný pro březí klisny, nemocné koně i pro hřebce. Denní dávka je 0,1 - 0,25 kg/kus a den. Zkrmuje se vařený.
PŠENIČNÉ OTRUBY Podávají se pařené. Používají se na přípravu nápoje
MASH. ŽITNÉ OTRUBY Zkrmujeme je máčené, ale opatrně, jen v malých dávkách a pouze nouzově (neboť obsahují námel, který může způsobit u březích klisen potrat).
SLADOVÝ KVĚT Získává se ze správně usušeného ječmene, má dietetické účinky. Zkrmuje se s ovsem v dávce 2 - 3 kg.
MELASA Je to tmavě hnědý produkt, zbytek po výrobě cukru. Obsahuje hodně cukru, je těžko stravitelná, používá se jen ke zchutňování krmné dávky. Ředí se s vodou v poměru 1 : 2 - 4. Melasové krmivo = mačkaný oves + melasa + přídavek z mlýnského průmyslu (otruby, krmné mouky). Musí se ihned zkrmit, neboť rychle podléhá zkáze.
TVAROVANÁ KRMIVA To jsou brikety a granule. Rozlišujeme 3 základní druhy: Krmiva obsahující jen jedno krmivo (jetel, vojtěšku). Přidává se k nim oves, seno nebo sláma. Doplňkové krmné směsi - jsou složeny z několika krmiv (př. vojtěška + oves). Zkrmují se společně s ostatními krmivy. Kompletní krmná směs - tvoří celou krmnou dávku. Nic víc se nepřikrmuje. Velikost granule pro koně je v průměru 8 - 30 mm. Kompletní složení granulované krmné směsi: - oves 20% - ječmen 15% - sójové pokrutiny (někdy + kukuřice) 7% - obilní klíčky 10% - pšeničné otruby 18% - vojtěšková moučka 25% - krmná sůl 1% - hipovit 2% - cukr 2%
KRMIVA ŽIVOČIŠNÉHO PŮVODU MLEZIVO Je to první výživa hříběte. Klisna ho produkuje 3 - 5 dní, po této době se upravuje na složení normoš mlékačko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama