krmení koně 1.část

17. února 2008 v 17:21 |  krmení koně
OBJEMNÁ KRMIVA SENO Tvoří základ krmné dávky (v zimním období tvoří 40 - 50% krmné dávky). Obsahuje minerální látky a vitamíny. Nejkvalitnější seno má šedozelenou barvu. Zkrmuje se celé nebo jako řezanka. Jakost sena závisí: na složení hodnotné trávy jsou - bojínek luční, kostřava luční, jílek, lipnice, pýr, psineček,... méně hodnotné - např. psárka luční nevhodné - metlice, rákos,... době sklizně - nejvhodnější doba kosení je začátkem květů vývojové fázi sušení - sušíme buď na zemi, na sušácích nebo uměle (horkým nebo studeným vzduchem) uskladnění - v suchých prostorách Čerstvým senem krmíme nejdříve za 4 - 6 týdnů po sklizni. Za tuto dobu musí být seno "vypocené" (probíhají zde biologické zrací procesy).
Druhy sena: Luční je nejvhodnější, z minerálních látek obsahuje nejvíce Ca a P, z vitamínů D, E a B. Otava má méně vlákniny, ale více živin. Lesní je špatně stravitelné, krmíme jím jen nouzově Kozí je to seno ze zamokřelých luk - je kyselé a ostré Jetelové je bohaté na vápník a karoten Vojtěškové bohaté na vápník, minerální látky, karoten, vit. E a má vysoký obsah bílkovin. Je vhodné ho zkrmovat s lučním. Vičencové musí být zkrmováno po odkvětu, je dřevnaté
KRMNÁ SLÁMA A PLEVY Ke krmení jsou vhodné slámy jařmin (jsou stravitelnější než ozimů). V omezené míře používáme i slámu luskovin (hrách, bob, peluška, čočka, vikev). Nejkvalitnější je sláma ovesná a ječná. Zkrmuje se celá nebo řezaná na 3 - 5 cm společně s krouhanými okopaninami nebo s melasou. Plevy je to krmení, které se používá nouzově u užitkových koní v zimním období. Jsou nevhodné pro krmení kojících, březích klisen, hříbat a koní ve velkém pracovním zatížení. nejvhodnější - otruby ovesné, pšeničné a plevy luskovin méně vhodné - ječné plevy nevhodné - žitné Ječné plevy se zkrmují máčené min. 6 hod, protože jinak by mohly poranit sliznici.
ZELENÁ PÍCE Hodnota zelené píce závisí na botanické skladbě. Nejvyšší výživná hodnota je v listech, neboť obsahují hodně vody a jsou lehce stravitelné. Zelenou píci raději spásáme než zkrmujeme ve stáji, protože může dojít k zapaření a následným zažívacím potížím (kolikám, průjmům, katarům). Jinak ale zkrmujeme celou. Není vhodná pro dostihové koně, spíše se používá jako doplňkové krmivo u tažných a chovných koní. Nejlepší je zelená píce z jetele, vojtěšky a vičence v květu. Méně vhodná je z kukuřice, na podzim - krmné kapusty. Omezeně můžeme použít řepné skrojky.
SILÁŽOVANÁ KRMIVA Silážovaná píce se připravuje ze zelené píce nebo z cukrovarských zbytků. Musí být dokonale zkvašená. Nejvhodnější je siláž kukuřičná. Provádíme ji v době voskové zralosti. Kyselost siláže můžeme snížit přidáním minerálních látek (např. mletým vápencem, plavenou křídou).
KRMNÉ OKOPANINY Mají příznivé dietetické účinky. Vhodná je krmná mrkev (obsahuje karoten) zejména pro hříbata při odčervování, krmná řepa (ta hlavně pro tažné koně), cukrovka, pařené brambory (ne syrové, neboť obsahují solanin). Zkrmujeme je celé, dobře omyté, nenahnilé, nenamrzlé. Pouze brambory podáváme pařené a nepřipravujeme je do zásoby.
JADRNÁ KRMIVA STATKOVÁ Zrniny obilovin OVES Je to nejvyužívanější krmivo, lehce stravitelné a nezpůsobuje zažívací potíže. Má vysoký obsah kys. fosforečné, která působí na nervovou soustavu. U kojících klisen podporuje tvorbu mléka. U hřebců pohlavní aktivitu. Zkrmuje se celý, jen hříbatům a nemocným koním se podává drcený. Jelikož obsahuje hodně tuku, musíme dát pozor na žluknutí. Čerstvý oves nezkrmujeme, necháme ho min 2. měsíce "potit". Hektolitrová hmotnost je 45 - 52 kg. Pod 45 kg klesá výživná hodnota.
JEČMEN Používá se jako náhrada za oves, má vyšší krmnou hodnotu, ale je hůře stravitelný a nemá dietetické účinky. Velké dávky mohou způsobit zažívací potíže. Je vhodný zejména pro hříbata. Zkrmuje se šrotovaný, spařený.
ŽITO Není vhodné jako krmivo, neboť je těžko stravitelné. Způsobuje u koní dermatózy - onemocnění kůže. U klisen může způsobit potrat. Zkrmuje se spařený, drcený, společně s řezankou. KUKUŘICE Má poměrně vysokou krmnou hodnotu. Při vysokých dávkách zkrmování u mladých koní může způsobit rachitidu (křivici) a u dostihových koní zvyšuje pocení. Proto je vhodná spíše pro tažné koně. Zkrmuje se šrotovaná (pozor na žluknutí) nebo s řezankou.
PROSO Má vysokou krmnou hodnotu jako oves. Je vhodné pro plemenné koně. Zrniny luštěnin Obsahují hodně dusíkatých látek. Zkrmují se u těžce pracujících koní, mají nadýmací účinek. Zkrmují se vařené, drcené a máčené.
BOB Je vhodný pro tažné koně, ale také i pro koně dostihové a plemenné. Denní dávka je 1 - 1 1/2 kg. Zkrmuje se máčený.
HRÁCH Krmná dávka je 10 - 20% z celkové krmné dávky. Zkrmuje se stejně jako bob.
SÓJA Je vhodná pro hříbata. Semena olejnin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 20. června 2008 v 19:29 | Reagovat

Mám otázku, to máš ze svojí hlavy nebo ze sešitu či jiných zdrojů?

2 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 20. června 2008 v 19:29 | Reagovat

Je to zajímavé, ale hlavně dobře zpracované...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama