krmení koně 3.část

17. února 2008 v 17:23 |  krmení koně
SUŠENÉ MLÉKO Zkrmuje se většinou rozpuštěné ve vodě (sušené mícháme s jadrnými krmivy). Toto mléko má nízký obsah tuku.
MASOKOSTNÍ A KREVNÍ MOUČKY Mají svůj charakteristický pach. Podávají se v množství 50 - 300 g/kus a den. Plemenným hřebcům se dává i čerstvá krev, která má vliv na kvalitu. Zkrmuje se jako přídavek ke glycidovým krmivům.
RYBÍ TUK Je zdrojem vitamínů A a D, koně ho špatně přijímají. Krmná dávka je 40 - 60 g/kus a den. Zkrmuje se s objemnými i jadrnými krmivy.
TVAROH A SLEPIČÍ VEJCE Jsou důležité hlavně pro výživu hříbat a dostihových koní.
MINERÁLNÍ KRMIVA PÍCNÍ VÁPNO Je zdrojem vápníku a fosforu, přidává se pokud v krmné dávce chybí. Zvlášť důležitý je u hříbat na vývin kostry. Krmná dávka je 20 - 50 g/kus a den.
PLAVENÁ KŘÍDA, KRMNÝ VÁPENEC Vyrovnávají acidobazickou rovnováhu v žaludku. Krmná dávka na den je 20 - 50 g/kus. Zkrmují se s nekvalitním senem (kyselým senem) nebo při zkrmování siláže.
KRMNÁ SŮL Je zdrojem sodíku, který ve spolupůsobení s draslíkem ovlivňuje osmotický tlak (srdeční činnost). Zkrmuje se ve formě lizu (dle potřeby). Spotřeba soli při lehké práci je 10 - 15 g/kus a den a při těžké práci 25 g/kus a den.
HIPOVIT Je to minerální krmná přísada - koncentrát specificky účinné látky. U dospělých koní je krmná dávka 14 g/100 kg živé hmotnosti, u hříbat je to 20 g/100 kg živé hmotnosti.
VITAMÍNY Usměrňují pochody v organismu, látkovou výměnu živin a chrání před nemocemi. Dodáváme je v krmivu, nedostatek může způsobit AVITAMINÓZU a nadbytek
HYPERVITAMINÓZU. Rozlišujeme vitamíny rozpustné ve vodě a vitamíny rozpustné v tucích. Rozpustné v tucích VITAMÍN "A" Nachází se v krmivu jako provitamín A (např. v krmné mrkvi). Do zásoby se ukládá v játrech a v krevním séru. Denní potřeba je 2,5 mg/den při živé hmotnosti 500 kg. Avitaminóza způsobuje: poškození epitelů sliznic rodí se slepá mláďata, mají zpomalený růst, nervové křeče a poruchy rovnováhy
VITAMÍN "D" Koni je dodán rybím tukem, lučním senem, sušenými kvasnicemi i pohybem na slunci. Nedostatek může způsobit rachitis (křivici). VITAMÍN "E" Je důležitý pro plodnost. Zdrojem je luční a vojtěškové seno, naklíčený oves,...
VITAMÍN "K" Je důležitý pro srážlivost krve. Nedostatek způsobuje nedostatečnou srážlivost. Rozpustné ve vodě
B - KOMPLEX Je zdrojem vitamínu B1, B2, B6, B12, PP (kys. nikotinová). Najdeme je v sušených kvasnicích, zeleném krmivu, vojtěškovém a jetelovém seně. VITAMÍN "C" Zdrojem tohoto vitamínu jsou mladé rostliny, siláž, okopaniny,... Nedostatek způsobuje celkové zhoršení zdravotního stavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama