rada

17. února 2008 v 19:26 |  rady
Zkušení jezdci vědí, že jenom přesné vedení koně během doby výcviku může udělat z mladého zvířete špičkového jezdeckého koně. Původ, typ a charakter zvířete může ještě zvýšit výkonnost koně. Nesmíme však nikdy zapomenout na citlivou ruku při výcviku.
Mladé koně lze také zajíždět s použitím SIDE-PULL. Dáme raději přednost hackamorské ohlávce. Bosal má přednost v tom, že chrání tlamu mladého koně a nezpůsobuje zranění, jako kovová udidla i v tom případě, jestliže je měníme.
Je-li bosal správně umístěn - na kostním dílu zadní části nosu, může jezdec ovlivňovat koně správným způsobem a tak usměrňovat jeho přirozené pohyby. Po každém impulsu musí ruka, držící otěž, znovu povolit - metoda PULL-SLACK. Postupně jak je kůň ovládán stále menším množstvím impulsů, začíná reagovat na každý tlak prstem.
ČTYŘI HLAVNÍ BODY
PŘI VÝCVIKU S HACKAMORE
1. Lehký, vláčný posez jezdce, citlivé vedení otěže nebo mecaté, lehké a jemné společné pohyby s pohyby koně - nesmí být v žádném případě na hřbetě rušeny.
2. Tělo koně zvláčnit - jemná pomalá práce, obraty vlevo a vpravo.
3. Koně přivést pod váhu jezdce - kůň může provádět každý pohyb, který jezdec vyžaduje pouhým náznakem.
4. Hackamore by měl používat zkušený jezdec s mnohaletou praxí ve výcviku koní.
Tyto hlavní body představují na začátku výcviku klíč k úspěchům. Pokud jezdec jeden z těchto bodů přejde, nemusí být dosaženo tréninkového cíle.

DVĚ MOŽNOSTI POUŽITÍ BOSALU
1. Těsně ležící bosal - těsným stažením bosalu se zlepší tlak otěží hlavně na čelisti koně. Tato metoda může být poměrně účinná, má ale tu nevýhodu, že se může kůže koně odřít. V tomto případě musíme bosal omotat ovčí vlnou nebo měkkým filcem.
2. Volný bosal - tento bosal je tužší a drží svůj tvar. Dotýká se hlavy koně pouze na zadní části nosu, jezdec pracuje pouze krátkými lehkými impulsy. pokud kůň během času "měkne", neměl by jezdec dávat dukavé impulsy, nýbrž pouze jemné, slabě citlivé povely. Čelisti se bosal nedotýká.
ZÁVĚREM
Pokud zjistíme, že kůň již citlivě reaguje na naše povely, zjemníme metodu učení. Za čas přejdeme z tužšího bosalu na měkčí. V tomto stadiu již kůň pomalu vycítí myšlenku jezdce a začne reagovat na jemnější náznaky povelů.
Nyní je kůň zralý na lomené udidlo a na lehčí otěže. Můžeme používat tužkový bosal a lomené udidlo zároveň - spodní uždění. Mecaté je lehčí a slabší. Kůň sepři tomto přechodu učí reagovat na lomené udidlo. Při tomto druhu vedení koně nedochází na tak tvrdé účinky na koňskou hlavu. Jezdec používá otěže, pokud má jít kůň pomaleji a mecaté tehdy, má-li jít rychleji nebo má být aktivnější. Časem používáme bosal méně. Tatto metoda je velice efektivní, vyžaduje však delší dobu zácviku.
Dobře přiježděný kůň je nyní vycvičený tak, že na něm lze jezdit jak se slabou šňůrkou kolem hlavy, tak s udidlem. Samozřejmě, že vše vyžaduje trpělivost po celou dobu výcviku, aby bylo dosaženo žádaných výsledků.
Aby bosal držel tvar, je nejlepší ho co nejčastěji používat. Ovšem to nejhorší je nepoužívat jej - pokud pověsíme bosal s opratěmi na delší dobu, může se stát, že se bosal zkroutí a bude se kroutit i nadále.
Bosal z rawhide čistíme vhodným mýdlem (sedlové, lanolinové) nebo tukem. Nikdy nepoužívejte vodu !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama