typy střihů

17. února 2008 v 18:39 |  denní povinosti
V zimě koni naroste hustá srst, která ho chrání před chladem. Kůň s hustou srstí, který má provádět více než jen lehkou práci, se nadbytečně potí a v důsledku toho se necítí dobře, ztrácí kondici a může prochladnout, jestliže ho okamžitě po práci nevytřeme dosucha. Stříhání husté srsti ustájených koní tento problém odstraňuje a také zjednodušuje udržování koně v čistotě. Ostříhaného koně musíme udržovat v teple pomocí dek a pokrývek. Ostříhaný kůň, který tráví určitou část dne ve výběhu, musí mít celtovou pokrývku.
Existují různé způsoby stříhání koní podle práce, kterou vykonávají a typu srsti.
Plný střih představuje odstranění srsti z celého těla i nohou. Mívají ho poprvé stříhaní koně a při následných stříháních se nohy ponechávají nestříhané. Ponechání srsti na nohou představuje určitou ochranu před nárazy. Plný střih se používá většinou jen u koní provádějících rychlou práci, jako jsou dostihy, nebo někdy u výstavních koní pro přehlídky konající se velmi brzy na jaře.
Nejběžnějším střihem ostatních těžce pracujících koní je honební střih, který ponechává srst na nohou a pod sedlem. Důvodem pro ponechání srsti je opět ochrana. Plochu pod sedlem musíme nechat po práci dobře vyschnout..
Jak jeho název napovídá, dekový střih ponechává plochu hřbetu, beder a horní části zadku neostříhanou (a rovněž všechny čtyři nohy). Srst se odstraňuje z krku, plecí a břicha a z celé nebo z části hlavy. Dekový střih je vhodný pro koně provádějící střední nebo těžkou práci.
Koně, kteří jsou chováni venku a ustájení koně neprovádějící těžkou práci mohou být ostříháni na nízký postraňkový střih, který spočívá v odstranění srsti ze spodní části krku, oblasti mezi předníma nohama, z břicha a horní části zadních nohou. Střední a vysoké postraňkové střihy, při nichž se stříhá větší část těla a krku, se hodí pro ustájené koně provádějící těžkou práci.
U překážkového střihu se stříhá hlava, spodní část krku, břicho a horní část zadních nohou. Střih končí přesně pod ušima. Často se používá u koní pro dostihy. Mnoho plnokrevníků má jemnou srst, která nevyžaduje celkové odstranění srsti, i když provádějí těžkou práci.
Existuje řada dalších částečných střihů, vhodných pro volně chované koně, používané pouze pro lehkou práci, například příležitostné vyjížďky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 markéta markéta | E-mail | Web | 18. května 2008 v 19:50 | Reagovat

zudary ty cestovkyně:dtak doufám že jsi si to tam užila..mno jinak máš to tu moc hezký:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama