Hucul

5. dubna 2008 v 10:09 |  plemena koní
Hucul, nazývaný také někdy karpatský pony, je promitivná plemeno, které má pravděpodobně mezi svými předky jak tarpana, tak koně Převalského Pochází z východních Karpat, kde získal také své jméno "hutsul" podle kraje v Zakarpatské Ukrajině. Ačkoli byl ovlivněn arabskou krví, připomíní stabvou těla lesního tarpana. Zbarvením se může někdy podobat koni Převalského. Je blízce příbuzný polským konikům a bosenským poníkům.
Použití- Hucul je pracovní kůň, který se používal jak soumar, k přibližování dřeva i polním pracím. Je zvyklý pohybovat se v horském terénu, a proto je neocenitelný pro práci a dopravu v horách. Použvá se i jako jezdecký kůň, je vhodný zvláště v lehkém zápahu tak pro děti. Chová se ve státem podporovaných přebčínech se šlechtilelskými chovy, kde odchovávají všestranné a nenáročné koně.
Vzhled- Hucul je robustní kůň, podobně jako příbuzný polský konik. Má dlouuhou a širokou hlavu tarpanoidního vzhledu, kompaktní tělo s hlubokým a širokým hrudníkem, poněkud slabší zádí a zadníma nohama se šavlovitým postojem, který je typický pro horská plemena. Ocas je nízko nasazený Zbarvení je obvykle plavé, buď ze žlutým, nebo šedým odstínem, ale běžní jsou i hnědáci, ryzáci a vzácní nejsou ani strakáči.
Charakteristika- Hucul je silný a mimořádně odolný kůň. Má mírnou povahu a je snadno ovladatelný, proto se také často používá pro hippoterapii. Má neobyčejně jistý krok.
Výška v kohoutku- 1, 32 - 1, 37 m
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama